Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych - K

Ewa Kornecka/lekarz rodzinny
shutterstock

Kał - badanie na obecność antygenu Giardia lamblia

Badanie służy wykrywaniu antygenu Giardia lamblia w próbce kału metodą immunoenzymatyczną. Pasożyt ten wywołuje chorobę jelita cienkiego zwaną giardiozą (lambliozą).
Norma: wynik negatywny
W przypadku stwierdzenia obecności antygenu Giardia lamblia w kale rozpoznaje się zarażenie pierwotniakiem i wprowadza odpowiednie leczenie.

Kreatynina

Kreatynina jest związkiem azotowym znajdującym się w moczu i we krwi. Stanowi produkt metabolizmu mięśni. Prawidłowo prawie w całości usuwana jest z krwi do moczu na drodze filtracji w kłębuszkach nerkowych. Stężenie kreatyniny w osoczu zależy od masy mięśniowej oraz od sprawności wydalniczej nerek.
Norma: 0,6-1,3 mg/dl (53-115 μmol/l) Podwyższone wartości kreatyniny w osoczu mogą wskazywać na: ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek, odwodnienie.

Kwas moczowy

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn (zasad azotowych budujących kwas nukleinowy - DNA).
Norma: 3-7 mg/dl (180-420 µmol/l)
Przekroczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy (hiperurykemia) może wynikać z: nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego w ustroju, ze zwiększonego spożycia pokarmów bogatych w puryny (pokarmy mięsne, niektóre owoce morza i warzywa, takie jak szparagi, groch, szpinak, fasola), chorób nerek, które upośledzają ich czynność wydalniczą, z rozpadu komórek (np. w przebiegu zespołu lizy guza po chemioterapii), zaburzeń metabolicznych w przebiegu chorób (zawał mięśnia sercowego, padaczka), nadmierny wysiłek fizyczny, nadczynność przytarczyc.
Zmniejszone stężenie może być spowodowane: wrodzonym niedoborem oksydazy ksantynowej, akromegalią, wzmożonym wydalaniem kwasu moczowego przez nerki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl